Vážené kolegyně, vážení kolegové,
po dohodě s ministerstvem zdravotnictví jsme provedli rychlou úpravu ve stanovisku k podávání monoklonálních protilátek, kde na první straně uvádíme nově tento text:
Žádná z monoklonálních protilátek dostupná t.č. v ČR (bamlanivimab, etesevimab, casirivimab, imdevimab, regdanvimab, samostatně či v kombinaci) nemá neutralizační aktivitu vůči variantě omikron SARS-CoV-2.
Za současné epidemiologické situace lze tyto protilátky podávat takto:
Ø ideálně se znalostí varianty SARS-CoV-2 u infikované osoby, pak se podávají MAB při průkazu varianty delta
Ø není-li dostupný výsledek diskrimačního PCR, lze podat MAB v nejlepším zájmu pacienta pouze tehdy, pokud výskyt varianty omikron v ČR / v regionu dle údajů ÚZIS nepřesáhne 50%
Ø pokud záchyt varianty omikron v ČR / v regionu přesáhne 50% vyšetřených vzorků, lze podávat MAB pouze osobám, u nichž byla prokázána varianta delta
Ø osobě s variantou omikron, která splňuje indikační kritéria k podání monoklonálních protilátek, je nabídnuto užívání antivirotik (molnupiravir, nirmatrelvir, remdesivir)
Pozn.: při interpretaci mutací uvedených v databázi ISIN (výsledek diskriminačního PCR testu u pacienta) lze použít orientační algoritmus:
· varianta delta: současná přítomnost mutací L452R + P681R
· varianta omikron: mutace K417N
V aplikaci ISIN (Pacienti COVID19) je nově na detailu pacienta v sekci „Žádanky a testy“ zobrazen v případě provedení diskriminačního PCR testu i výsledek tohoto vyšetření, respektive kódy mutací zjištěné v rámci diskriminačního PCR vyšetření.
MEZIOBOROVÉ STANOVISKO MAB 2022/01
Podávání monoklonálních protilátek v Karlovarské krajské nemocnici a výdej antivirotik
Od 16. 12. 2021 se mění se místo podání monoklonálních protilátek pro ambulantní terapii COVID - 19 - nově je aplikována na 1. patře budovy C v prostorách kožního lůžkového odd. Domluva termínu nutná na telefonu 720 035 629 nebo 354 225 478.
Prosíme indikující lékaře, aby dodrželi nově platné omezení a o přiložení zdravotnické dokumentace pacienta. Aktuálně je podávána terapie REGN-CoV. Procedura trvá max. 2 hodiny.
Je vždy nutné informovat předem pacienta, že bude léčen neregistrovaným léčivým přípravkem a obeznámit ho s přínosy a riziky léčby a je vhodné, aby pacient přišel s již vyplněným souhlasem s podáním.
Pacienty důrazně žádáme, aby nevstupovali do nemocnice centrálním vstupem, ale přímo vchody do budovy C dle přiloženého nákresu. Ideálně zadním vchodem a výtahem do 1 patra.
Děkujeme za pochopení.
Kritéria podání k 29.11.2021
MAB by měly být poskytnuty pacientům s prokázaným mírným a středně těžkým covidem-19, kteří jsou ve vysokém riziku progrese do závažného onemocnění s potřebou hospitalizace (včetně osob dříve očkovaných proti covidu-19), pokud splňují následující kritéria:
- dospělí a děti starší 12 let vážící alespoň 40 kg, regdanvimab pouze od 18 let věku
- pozitivita testu na SARS-CoV-2 (antigenní či PCR)
- do 7 dnů od nástupu příznaků covidu-19
- klinický stav pacienta nevyžaduje hospitalizaci pro covid-19 (na pacienty, kteří jsou hospitalizováni z jiného důvodu, než je covid-19, se vztahují identická kritéria podání jako pro nehospitalizované osoby)
- klinický stav pacienta nevyžaduje léčebné podávání kyslíku pro covid-19
- dlouhodobá prognóza pacienta je vyhodnocena jako příznivá
III. Postexpoziční profylaxe
Casirivimab s imdevimabem nebo bamlanivimab s etesevimabem by měly být podány osobám, které byly vystaveny riziku nákazy SARS-CoV-2 a splňují současně tyto podmínky:
A) nebyly plně očkovány (tedy nejsou alespoň 14 dnů od ukončeného základního očkování) nebo lze předpokládat, že po kompletní vakcinaci nedosáhly plné imunitní odpovědi (např. se jedná o imunokompromitované osoby nebo pacienty užívající imunosupresivní medikaci)
B) byly vystaveny úzkému kontaktu s osobou infikovanou SARS-CoV-2 v některé z těchto situací:
a. ve vzdálenosti bližší než 2 metry po dobu více než 15 minut
b. přímým fyzickým kontaktem (např. objímání, líbání)
c. jídlem či pitím ze společného nádobí / společně použitým náčiním
d. expozicí respiračním kapénkám či aerosolu infikované osoby (např. kýchání, kašel)
e. v pobytovém zařízení (například v domově seniorů, ve vězení), kde se v blízkosti (na stejném oddělení či úseku) vyskytla infikovaná osoba
f. v lůžkovém zdravotnickém zařízení (včetně lůžek následné péče) v případě pobytu na stejném pokoji s infikovanou osobou
C) splňují kritéria vysokého rizika progrese dle části I.
MAB nelze použít jako prevenci covidu-19 ve formě preexpoziční profylaxe.
Výdej léčivého přípravku Molnupiraviru (Lagevrio, MSD), perorálního antivirotika proti SARS-CoV-2.
Výdej léků probíhá po předchozí telefonické domluvě na tel: 739 322 437. Objednaný pozitivní pacient VSTUPUJE DO BUDOVY POUZE PO OHLÁŠENÍ SE PERSONÁLU INFEKČNÍ AMBULANCE na tomto telefonním čísle! V budově se nelze s nákazou COVID - 19 volně pohybovat - ohrožujete tak zdraví ostatních pacientů a personálu. Děkujeme za pochopení!
Nemocnice Karlovy Vary – infekční ambulance, 4.patro (u infekčního oddělení), pavilon B – samostatný vchod 3 z boku budovy.
Informace pro praktické lékaře zde.
Dokumenty ke stažení:
- Mezioborové stanovisko k použití monoklonálních protilátek v léčbě a postexpoziční profylaxi covidu-19 k 29. 11. 2021
- Manuál pro podávání monoklonálních protilátek a antivirotik v aplikačních centrech v závislosti na nastupující variantu omicron
- Důležité informace pro předepisování CASIRIVIMAB A IMDEVIMAB
- Informace pro pacienty k přípravkům Bamlanivimab a Etesevimab
- Informace pro pacienty, rodiče a pečovatele CASIRIVIMAB A IMDEVIMAB
- Informace pro zdravotnické pracovníky CASIRIVIMAB A IMDEVIMAB
- informovaný souhlas s podání REGN-COV 2
- Informovaný souhlas s podáním - Bamlanivimab
- Informovaný souhlas s podáním Etesevimab
- Podmínky používání léčivých přípravků Bamlanivimab a Etesevimab
- Early Remdesivir to Prevent Progression
- Imunomodulační léčba
- Organizační opatření 07/2021 - monoklonální protilátky - AKTUALIZACE V
- STANOVISKO SIL antivirotika 01/2022
Zpracoval: prim. MUDr. Tomáš Pospíšil