V případě nalezení podezřelé bulky na prsu se hraje o čas. Kam se obrátit? Nově se teď mohou ženy objednat do mammologické poradny v karlovarské nemocnici.

Ať se jedná o nezvyklou bulku, jiný zdravotní problém s prsy či již diagnostikovaný nádor prsu, je čas největší nepřítel. Vedle již zavedené operační péče o onkologické pacientky, je od června v Nemocnici Karlovy Vary k dispozici ženám i mammologická poradna, která poskytuje komplexní péči o pacientky s onemocněním prsu, od benigních lézí až po maligní.

nude-6356817_1280.jpgNádor prsu je v současné době nejčastěji diagnostikovaným nádorem u žen. Každý z nás zná někoho, kdo s tímto onemocněním bojuje či bojoval. Dle slov odborníků je včasný záchyt klíčový. Více než ¾ nově diagnostikovaných pacientek je se zhoubným nádorem prsu zachyceno v časném stadiu (klinické stadium I a II), tedy s příznivou prognózou tohoto onemocnění.

Se svými zdravotními obtížemi se mohou pacientky svěřit do péče mammologické poradny, která je umístěna v přízemí pavilonu B Nemocnice Karlovy Vary. V rámci této nově otevřené poradny jsou prováděny, preventivní prohlídky včetně ultrazvuku, případně i biopsie podezřelých lézí v lokální anestezii a také převazy po operaci.

„Přijímáme pacientky, které si samy vyhmatají na prsu něco podezřelého nebo mají s prsy problémy, ať už se jedná o bolest, sekreci z bradavky či zánět a také pacientky ze screeningových center (mamografie) k dalšímu řešení – tzn. operaci. Jsme schopni zajistit onkologickou konzultaci s onkologií v Chebu a společně s onkology rozhodujeme o dalším postupu v léčbě,“ popisuje MUDr. Andrea Jakešová, chirurg zajišťující provoz mammologické poradny karlovarské nemocnice.

V případě, že je první léčebnou metodou operace, provádí chirurgové Nemocnice Karlovy Vary všechny výkony na uzlinách v podpaží – tzn. vyjmutí sentinelové uzliny nebo odstranění všech uzlin v podpaží  a také všechny typy operací prsou.

„Provádíme parciální (záchovné) výkony, mastektomie (odstranění celého prsu), kůži šetřící nebo subkutánní mastektomie (příprava na rekonstrukci). Součástí našeho spektra výkonů je mimo jiné také vyjmutí nezhoubných ložisek,“ popisuje MUDr. Jakešová.

Po propuštění z hospitalizace probíhá kontrola a ošetření ran až do jejich zhojení právě v rámci  mamologické poradny. „Po zhojení ran odesíláme pacientku k onkologické léčbě, ale i nadále zůstává v naší evidenci. Kontrola u nás je možná,“ doplňuje lékařka.

Více informací viz. https://nemkv.cz/ambulance/mammologicka-poradna