V nemocnici v Karlových Varech bylo vybudované nové specializované pracoviště přípravy cytostatických léčiv
Ředění cytostatik neboli preparátů k zastavení růstu nádorových buněk (chemoterapie) je pro provoz jediného onkologického oddělení v Karlovarském kraji nezbytné. Díky novému pracovišti přípravy cytostatických léčiv je jejich příprava i distribuce zajištěna týmem lékárny Nemocnice Karlovy Vary.

Cytostatická léčiva, která se používají při léčbě nádorových onemocnění, zahrnují látky s potenciálně nebezpečnými vlastnostmi. Zejména pro personál je dlouhodobá expozice těmito látkami spojena s možným rizikem a projevem jejich genotoxických, karcinogenních a teratogenních účinků.

Z tohoto důvodu příprava probíhá ve speciálních čistých prostorech s legislativně předepsanou čistotou, konkrétně v izolátorovém boxu. To je zařízení, které pracuje v podtlakové atmosféře v  nejvyšší třídě  čistoty A s laminárním prouděním vzduchu. Je umístěn ve speciální místnosti s přesně stanovenými podmínkami čistoty a podtlaku. Personál pracuje ve speciálních sterilních oblecích z vláknoneodlučitelného materiálu.  Tímto způsobem je  minimalizované riziko mikrobiální kontaminace cytostatika, které se podává pacientům nejčastěji do žíly.

Celý proces přípravy, zahrnuje řadu kroků, od zpracování elektronické žádanky z oddělení s požadavkem na cytostatickou terapii, přes kontrolu dávky, přípravy léčiv do  materiálových propustníků včetně dezinfekce lahviček a pomocného materiálu, vlastní příprava v izolátoru, dekontaminace obalu po naředění do infuzního vaku, zabalení do folie, kontrola štítku se jménem pacienta a následné předání k transportu za předepsaných teplotních podmínek uchovávání.

„Nově vybudované pracoviště zajistí výraznou ochranu personálu podávající tuto léčbu, protože zdravotní sestry dostanou z lékárny už připravenou infuzi, stříkačku s bolusem nebo infuzor a omezí se tak manipulace s cytostatikem na oddělení,“ vysvětluje PharmDr. Iva Tomisová, vedoucí lékárník Nemocnice Karlovy Vary, „zároveň je zajištěná také výrazně vyšší bezpečnost léčby pro pacienty.

Centrální ředění cytostatik aktuálně probíhá ve zkušebním provozu a pro jejich distribuci bude pořízen i speciálně upravený klimatizovaný přepravní vůz se zajištěným kontinuálním udržení teploty.

„Pro centrální ředění cytostatik byly využity stávající prostory aseptické přípravny v pavilonu D, kde je zázemí ústavní části lékárny, přičemž jen stavební úpravy těchto prostor si vyžádaly investice přesahující 9 miliónů korun,“ doplnil provozně technický ředitel KKN a.s. Ing. Martin Čvančara, MBA., „izolátorový box v hodnotě 1.185.000,-Kč bez DPH byl pak pořízen z dotace z rozpočtu Karlovarského kraje.“

www.kr-karlovarsky.cz

NKV pozvánka