V Karlovarském kraji běží antigenní testování veřejnosti, připravuje se očkování proti COVID-19

Vedení Karlovarského kraje pokračuje v boji proti šíření nákazy koronavirem. Pravidelně zasedá odborná i pracovní skupina krizového štábu, probíhá komunikace s Ústředním krizovým štábem. Kvůli zájmu občanů o antigenní testování kraj posílí call centrum, kde si lidé telefonicky rezervují termíny a časy odběrů.

„Velmi bychom chtěli poprosit všechny zájemce o testování antigenními testy, aby byli trpěliví, protože krajské call centrum pro rezervace je v současnosti zahlceno telefonáty lidí, kteří ne vždy mají připraveny veškeré potřebné údaje pro rezervaci. Je to především rodné číslo, telefonní číslo a adresa. Problém nastává hlavně ve chvíli, kdy se na testy objednává například celá rodina najednou. Call centrum proto posílíme o další pracovníky, aby bylo snadnější se dovolat. Rád bych také apeloval na to, aby se občané nechali testovat jen tehdy, když k tomu skutečně mají důvod. Tedy v případě plánované vánoční návštěvy seniorů, setkání s vážně nemocným člověkem a podobně,“ zdůraznil hejtman Petr Kulhánek.

V regionu je v současnosti v provozu 8 odběrových míst fungujících v Karlových Varech, u jezera Michal v Sokolově, v Chebu, Mariánských Lázních i v Aši. „V tuto chvíli ještě máme volná místa pro antigenní testování, ale kapacitu odběrových míst nebudeme navyšovat, protože nemáme lidské zdroje. Zdravotníci, kteří v odběrových místech pracují, už jsou na hranici svých možností, proto také jednáme o pomoci armády, která by měla od 18. prosince posílit na přechodnou dobu odběrové místo v Sokolově, zdravotníkům pomáhají také hasiči z HZS Karlovarského kraje. Navíc všichni musí počítat s tím, že u některých antigenních testů se na místě prokáže pozitivita, takový člověk pak musí hned absolvovat PCR test, což musí řešit i hygienici či praktický lékař,“ dodal uvolněný krajský zastupitel pro oblast zdravotnictví Josef März s tím, že zdravotníci zajišťují chod odběrových míst často nad rámec svých běžných pracovních povinností, v době svého volného času.

Karlovarský kraj se ve spolupráci s Karlovarskou krajskou nemocnicí rovněž připravuje na zahájení očkování proti COVID-19. „Nečekáme, až nás někdo vyzve k přípravě vakcinace, snažíme se už teď zařídit, co je třeba. V první fázi bychom měli dostat vakcínu zhruba pro 500 lidí, ale v současnosti se zatím dolaďují s ministerstvem zdravotnictví a dalšími zainteresovanými pravidla, jak bude vůbec proces očkování nastaven. Kraj bude ve spolupráci s Karlovarskou krajskou nemocnicí i praktickými lékaři zajišťovat provoz jednotného očkovacího místa, další věc je skladování vakcín, které potřebují mínus 70 stupňů Celsia. A pořád musíme brát v úvahu i to, že jsou zdravotníci vyčerpaní, pečují o „covidové“ a běžné pacienty, slouží v odběrových místech. Neskutečný nápor zažívají i pracovníci laboratoří, kde se testy vyhodnocují. Proto právě těmhle lidem musíme vytvořit prostor pro načerpání sil, aby všechno mohlo nadále fungovat,“ dodal Josef März.