Posílení distribuce kyslíku bylo po zkušenostech z poslední vlny COVID-19 nezbytné

Za poslední rok jsme se naučili mnohé…. Zvýšili jsme nároky na hygienu, desinfekci, zvykli si na nepřetržité nošení ochranných pomůcek nebo si začali vážit zdraví.

V Karlovarské krajské nemocnici a.s. jsme po předchozích zkušenostech, kromě jiného, zaměřili také na posílení distribuce kyslíku a byli tak připraveni na případný nárůst pacientů COVID pozitivních.

„Posílení rozvodů kyslíku od zásobníku až k lůžku pacienta pro zajištění stabilní distribuce především v případě připojení velkého množství přístrojů využívajících kyslík, pro nás bylo prioritou,“ uvedl technicko - provozní ředitel KKN a.s. a člen představenstva Ing. Martin Čvančara.

Medicinální kapalný kyslík se používá jako dodatečný zdroj kyslíku nejen v intenzivní péči, ale i jako podpora pacientů s dýchacími obtížemi na standardních lůžkách. Jeho běžná spotřeba se před pandemií pohybovala v karlovarské nemocnici okolo 150 až 200 kg denně, v době největšího náporu pacientů s onemocněním COVID-19 pak stoupala spotřeba i přes 2 tuny za den.

Stávající síť vyžadovala inovaci, a proto během tohoto měsíce došlo nejen k výměně ovládacích prvků, ale i odpařovačů, které zajišťují přeměnu kapalného kyslíku na plynný. Odpařovače pak zajistí správnou regulaci kyslíku a zamezí jeho zamrznutí v systému. Celá investice přišla nemocnici na více než milion korun.

Veškeré práce na výměně a instalaci systému trvaly 14 dní. Celý systém prošel kompletní revizí. Teď už si jen přejme, aby případná další vlna nebyla tak ničivá, jako na jaře,“ dodal Čvančara.